SZKOLENIE WYBÓR SZKOŁY I KURS 

 

 

JAK BYŁO.. 

Obserwuję jak rozwija się rynek dronów w Polsce od samego początku jego powstania. Swoją przygodę rozpocząłem w 2010 roku, kiedy na naszym niebie nie było jeszcze  dronów, a tym bardziej szkół,  które uczyłyby nimi latać. Wówczas była tylko chęć zabrania kamery w powietrze i sfilmowanie czegokolwiek z perspektywy lotu ptaka. Nieliczna można by powiedzieć - elitarna grupa modelarzy,  zajmowała się wówczas tym tematem. Powszechnie nie było w zasadzie mowy o precyzyjnej stabilizacji obrazu,  czy lataniu na "pewniaka",  będąc ze wszystkich stron wspieranym "wspomagaczami" lotu typu "niezawodny" GPS  lub  nawet kilka na pokładzie, czy bardzo precyzyjna i wybaczająca mnóstwo błędów stabilizacja lotu. W zasadzie, dużo łatwiej jest wymienić  co wówczas było, niż to,  czego nie było. gdyż wyposażenie  było na prawdę bardzo ograniczone ;)

Żeby móc latać komercyjnie, trzeba było przystąpić do egzaminu Państwowego. Nie było jednak szkół, które pozwoliłyby zdobyć wiedzę merytoryczną i które przygotowywałyby  praktycznie do egzaminów. Jeszcze w 2014 roku wiedzę nabywało się metodą SAMOKSZTAŁCENIA,  a żeby zdać egzamin, należało wybrać się do np do Gliwic.  Mnie z pomocą przyszedł znajomy pilot liniowy, który wyłożył mi podstawy prawa lotniczego i posegregował wiedzę w ten sposób, by oddzielić tę, która jest mi potrzeba jako przyszłemu operatorowi drona oraz tę, którą mogłem chwilowo pominąć. Nie było natomiast wcale żadnych ogólnodostępnych wytycznych. Trzeba było jedynie wykonać badania lekarskie oraz ubezpieczyć się jako operator jeszcze przed egzaminem. Dodatkowy problem polegał na tym, że wówczas jeszcze nikt nie ubezpieczał dronów... 

 

JAK JEST DZIŚ 

 

Obecnie jest całkowicie inaczej, bowiem dokładnie już  wiemy  jaki zakres wiedzy jest niezbędny by wstąpić do wielkiej, bo już przeszło 11000 rodziny polskich operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Wiemy  gdzie robić niezbędne badania oraz gdzie się ubezpieczać. Wiemy również jaki jest koszt całego przedsięwzięcia i jak to robić.

 

Od czego więc zacząć? 

 

Podstawą jest przede wszystkim wybór szkoły lub indywidualnego.instruktora. W ciągu ostatnich kilku lat szkół dronowych powstało jak przysłowiowych "grzybów po deszczu". Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są to typowe okoliczności,  w chwili gdy pojawia się nowy, potencjalnie owocny rynek. Drony niewątpliwie takim rynkiem właśnie są. Osobiście znam wiele osób, które porzuciły ciepłe posady w bankach czy innych korporacjach własnie po to, by zostać zawodowymi operatorami dronów. 

 

ZAJĘCIA GRUPOWE W DUŻYCH SZKOŁACH CZY SZKOLENIE INDYWIDUALNE Z PRYWATNYM INSTRUKTOREM ? 

 

Tu niema jednej złotej odpowiedzi. Jest oczywistym, że jeśli ktoś poświeci Wam czas indywidualnie, to macie zdecydowanie większą  szansę na dokładne nauczenie się technik latania, (w krótkim czasie trwania kursu),  niż kursanci szkolący się w większych grupach. Wynika to z faktu, że większość szkół stosuje metodę-  jeden Instruktor szkolący jednocześnie 3 lub więcej kursantów. Oczywiście, im więcej szkolących się w grupie, tym gorzej dla kursanta, a tym lepiej dla szkoły ;) Instruktor musi podzielić swój czas na 3 lub więcej osób. Taka forma szkolenia  jest zazwyczaj wybierana  przez firmy i instytucje wysyłające na szkolenia grupy swoich pracowników.  Jednakże, jeśli wybierasz się na szkolenie sam i rzeczywiście chcesz  nauczyć się doskonale operować dronem, to zdecydowanie polecam  wybór indywidualnego toku szkolenia.  Instruktor cały swój czas poświęca tylko Tobie, a cała jego uwaga jest skupiona na tym, aby przekazać Ci jak najwięcej niezbędnej wiedzy teoretycznej. Dzięki indywidualnemu tokowi szkolenia, Instruktor może zatrzymać się przy konkretnych problemach i omówić je dokładniej niż w trakcie trwania wieloosobowego kursu. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o szkolenie praktyczne. Cały czas i uwaga Instruktora są poświęcone tylko Tobie.  Dodatkowo, jeśli zamierzasz latać dronem do 5 KG ( jest to waga, w której zawiera się 90 % dronów pracujących komercyjnie) wówczas Twój Instruktor  jest również Twoim egzaminatorem. Wszystko odbywa się w jednym miejscu i w komfortowych warunkach, a czas dostosowany jest do Twojego grafiku.  

 

CZY SZKOLENIE INDYWIDUALNE JEST DUŻO DROŻSZE OD SZKOLENIA W SZKOLE? 

 

Nie. Szkolenie Indywidualne wcale nie musi być droższe. Zapytaj nas o cenę szkolenia. Szkolenie w trybie indywidualnym w FlyFilms nie jest droższe od ofert szkoleniowych w większych grupach.

 

Dlaczego tak jest ?

 

Po pierwsze nie zatrudniam innych instruktorów. Jako Instruktor-szkoleniowiec pracuję sam.  Bazuję na działaniach indywidualnych  i wysokim poziomie szkolenia. Jako czynny operator, cały czas podnoszę swoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, którymi chętnie dzielę się z kursantami. Dla mnie  liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. W czasie kursu, Kursant ma możliwość latania na różnych rodzajach dronów  (do szkoleń wykorzystuję tylko drony DJI  serii: Inspire, Phantom, Mavic).  Wszystko to po to, żeby nabierał doświadczenia oraz żeby mógł mieć porównanie, dzięki któremu będzie w stanie wyrabić sobie przekonanie co jest dla niego najlepsze, najwygodniejsze i najbardziej satysfakcjonujące.

We FlyFilms, staramy się mieć najnowsze technologicznie drony, żeby Kursant mógł zapoznać się z ich obecnymi możliwościami. Niestety, obecnie wiele szkół wykorzystuje  "truposze" do pracy szkoleniowej, które przez nadmierną kursową eksploatację potrafią wykrzesać z siebie, przy dobrych warunkach 10 min lotu. Spowodowane to jest dużą eksploatacją baterii i jednocześnie ich wysokim kosztem, a co za tym idzie mniejszą opłacalnością, albo wręcz jej brakiem w przypadku konieczności zakupu nowych. Wszystko to powoduje, że kursant płaci pełną stawkę za kurs, a dostaje 1/3 lub mniej jego wartości. Duża szkoła musi przecież zapłacić czynsz i pieniądze za wynajem lokalu. Musi zapłacić pracownikom, instruktorom etc. Za to wszystko płaci kursant w cenie kursu. Tylko czy to jest najlepsza droga?   

Z tych wszystkich powyższych powodów, w naszej ofercie FlyFilms stawiamy tylko na szkolenia INDYWIDUALNE, na które możecie się Państwo zapisać bez obaw, że zapłacicie więcej niż w większej grupie w dużej szkole. 

 

 

CZEGO UCZY KURS OPERATORA DRONA  ? 

 

Zasadnicze pytanie: Czego mogę nauczyć się na takim kursie?

I kluczowa odpowiedz: Jak każdy dobrze wie,  dom należy budować od fundamentów, a nie od dachu. Wielu z nas, już  na początku swojej drogi,  wyobrażało sobie siebie jako operatora, robiącego piękne, wzbudzające zachwyt zdjęcia i ujęcia filmowe. To bardzo dobrze! To właśnie jest CEL. Jednakże,  aby do niego dotrzeć i móc cieszyć się z wykonywanej przez siebie pracy, operator drona musi poznać podstawy i regulacje, jakie rządzą tą branżą. Pierwszą i bezsprzecznie najważniejszą rzeczą jest Prawo lotnicze  i idące za nim BEZPIECZEŃSTWO. Wszelkie inne kwestie pozostają w cieniu. Jeśli latamy niezgodnie z przepisami oraz stwarzamy zagrożenie dla siebie oraz, przede wszystkim, dla innych, wówczas musimy zdawać sobie sprawę, że konsekwencjetakie działania będą na pewno bardzo poważne. Sam fakt, że dron jest dużo mniejszy od samolotu liniowego czy helikoptera nie sprawia, że jest on tylko niegroźną "zabawką" i że nie stwarza żadnego zagrożenia. Nic bardziej mylnego!. Można by mnożyć przykłady złych działań nieodpowiedzialnych pilotów  dronów, ale, zatrzymajmy się na porównaniu,  że pistolet Walther P99  też jest małych rozmiarów i mieści się przecież w torebce. Czy oznacza to jednak, że w nieodpowiednich rękach nie niesie on zagrożenia?  Tu ważny jest OPERATOR i jego odpowiedzialne podejście do tego co robi. Świadectwo Kwalifikacji Personelu Lotniczego daje Wam do ręki pewne nowe możliwości, ale jednocześnie również nakłada na Was pewne obowiązki. Aby uniknąć wszelkich zagrożeń i móc cieszyć się z dronowej przygody, o tym właśnie w pierwszej kolejności dowiecie się na kursie. 

 

CO DALEJ? 

 

Zaznajomieni z  przepisami prawa oraz świadomi czyhających na nas niebezpieczeństw, możemy zacząć myśleć o lataniu samym w sobie. Kolejna część kursu nauczy nas jak prawidłowo oceniać warunki lotu, jak taki lot bezpiecznie wykonać i gdzie znaleźć interesujące nas informacje na temat miejsca/regionu w jakim ma odbyć się zaplanowany przez nas przelot.  Do nauki tego, będziemy wykorzystywać wiedzę z dziedziny meteorologi,  nawigacji oraz  planowania i procedur.  Mówiąc prościej, nauczymy się jak przejść drogę od planowania lotu do jego legalnego i bezpiecznego wykonania. 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej ? Przejdź do artykułu Mechanika 

 

 

 

Testlo

 

FlyFilms.pl

+48 500 590 532 

pawel@flyfilms.pl

SZKOLENIA UAVO, ZDJĘCIA LOTNICZE,  MONTAŻ 4K

Józefosław, Grzybowa 61